For Lambeau, Anson Campbell, Arthur Moses and Alan Forester were all on target as they ended with an unassailable 57 points from their 24-match schedule.
Second placed 1976 Phoenix has 52 points with a match left to play but will also be promoted to the Premier Division after third placed Carnbee/Mt Pleasant suffered a shock 2-0 loss to Signal Hill in its final match on Thursday night.
Current Standings
Premier Division
TEAMS P W D L F A GD Pts
St Clair’s ; 20 16 3 1 66 18 48 51
Goal City 22 16 0 6 46 27 19 48
Lakers 21 14 3 4 69 30 39 45
Mason Hall 21 8 7 6 38 42 -4 31
Sidey’s 21 8 6 5 39 27 11 30
Georgia 19 9 2 8 39 35 4 29
Stokely Vale 20 7 5 7 31 41 -10 26
Black Rock 20 7 2 11 39 34 5 23
Leeds Utd 22 6 5 11 29 47 -18 23
Unifiers 19 4 4 11 22 39 -17 16
Earlbrokes 23 4 2 17 27 43 -16 14
Hills Utd 22 2 3 17 30 80 -52 9
First Division
Lambeau 24 18 3 3 78 23 55 57
Phoenix 23 16 4 3 41 28 13 52
Carnbee/MPleas t 24 16 3 5 66 21 45 51
Calder Hall 24 13 4 7 44 29 15 43
Youth Stars 23 13 2 8 51 37 14 41
Signal Hill Utd 23 13 4 6 68 47 21 43
Bethel Utd 22 11 2 9 44 34 10 35
Golden Lane 24 9 4 11 32 36 -4 31
Mt Grace 23 8 2 13 37 41 -4 26
Goodwood 23 6 5 12 22 47 -25 23
Moriah 23 4 2 17 23 58 -35 14
Northside 23 2 6 15 27 58 -31 12
Mason Hall 24 1 0 23 2 76 -74 3
Results
Friday
Premier Division
Lakers 2 vs Hills Utd 0 - By default.
First Division
Phoenix 3 (Brent Cruickshank, Joel Alleyne, Curtis Trim) vs Youth Stars 2 (Dylon George 2).
Calder Hall 3 (Adrian Holder, Azike George, Brent Victor) vs Bethel Utd 2 (Downie Marcelle 2).
Saturday
Premier Division
Goal City 2 (Akini Ferguson 2) vs Sidey’s 1 (Ryan Gray).
First Division
Goodwood 2( Jovani John, Andel Reid) vs Mt Grace 1 (Jerril Gibbs)
Sunday
Premier Division
Black Rock 2 vs Hills Utd 0 - By default.
First Division
Pheonix 1 (Brent Cruickshank) vs Moriah Youths 0.
Carnbee/Mt Pleasant 5 (David Gill 3, Keishon Romeo 2) vs Youth Stars 2 (Akeel Thomas 2).
Lambeau 12 (Arthur Moses 4, Sherlon Baker 2, Alan Forester 2, Anson Campbell 2, Lex Bovell) vs Northside 1 (Juma George).
Tuesday
Premier Division
Stokely Vale 2 (Keishon Joseph, Curtis Job) vs Earlbrokes 1 (Nolan Orr).
Leeds Utd 1 (Kerlon Louis) vs Mason Hall USSS 0
First Division
Calder Hall 1 (Adrian Holder) vs Signal Hill Utd 1 (Esron Hinds).
Wednesday
First Division
Mt Grace 2 vs Northside FC 0 - By default.
Goodwood 2 (Ralp Crouch 2) vs Golden Lane 1 (Aaron Clarke).
Lambeau 3 (Anson Campbell, Arthur Moses, Alan Forester) vs Bethel Utd 0.
Thursday
Premier Division
Georgia 1 (Marvin Phillips) VS Earlbrokes 1 (Nicholas Jack).
Goal City 5 (Akini Ferguson 2, Kenyon Manswell 2, Sherlon Phillips) vs Mason Hall USSS 1 (Kevon Forbes).
First Division
Signal Hill 2 (Esron Hinds 2) vs Carnbee/Mt Pleasant 0.